Leczenie ginekomastii gruczołowej

Ginekomastia (łac. gynaecomastia) to powiększenie gruczołów sutkowych u chłopców lub mężczyzn. Schorzenie to może być jednostronne lub obustronne, a spowodowane jest nienowotworowym rozrostem tkanki gruczołowej, czasem z towarzyszącym rozrostem tkanki tłuszczowej.

Przyczyny powstania schorzenia są różnorodne, jednak u jego podłoża leży zaburzenie równowagi pomiędzy działaniem estrogenów i testosteronu na tkankę gruczołu (więcej o tym https://www.tourmedica.pl/blog/jak-powstaje-ginekomastia-gruczolowa/).. „Fizjologiczne” powiększenie sutka często występuje u niemowląt, jako reakcja na estrogeny matki, a także u chłopców w okresie pokwitania. W obu przypadkach problem samoistnie się wycofuje. U 30-40% dorosłych mężczyzn przerost sutka zwykle jest obustronny i wymaga leczenia.

Metody leczenia ginekomastii gruczołowej

W momencie zgłoszenia się pacjenta do lekarza najistotniejsze jest ustalenie przyczyny ginekomastii, a są one różnorodne. Począwszy od nadczynności tarczycy, chorób wątroby prowadzących do jej marskości, przewlekłej niewydolności nerek, zespołów paranowotworowych czy nowotworów jądra i innych guzów hormonalnie czynnych. Przez czynniki zewnętrzne jakimi są leki, nadmierne spożywanie piwa czy palenie marihuany.

Postępowanie w przypadku stwierdzenia ginekomastii obejmuje również odpowiednią diagnostykę. Zwykle oznacza to wykonanie panelu badań oceniających gospodarkę hormonalną oraz badanie obrazowe sutka, jakim jest ultrasonografia, ale również podstawowe badanie fizykalne pacjenta. Pozwala to wykluczyć m.in. podejrzenie guza sutka.

Jeżeli ginekomastia gruczołowa związana jest z występowaniem chorób wcześniej wymienionych, które maja podłoże hormonalne, wówczas należy podjąć odpowiednią farmakoterapię. W przypadku chorób, przebiegających z hipogonadyzmem, gdy ilość androgenów (męskich hormonów) jest niska, należy uzupełniać brakujący testosteron. W schorzeniach, przebiegających z nadmierną produkcją estrogenów (wyszczególniona wcześniej marskość wątroby, nadczynność tarczycy itd.) należy zastosować leki hamujące działanie i syntezę estrogenów (antyestrogeny), jakimi są tamoksifen czy danazol. Można również podawać analogi androgenów, które nie przekształcają się w estrogeny.

W przypadku ginekomastii polekowej pierwszym krokiem jest odstawienie leków, które stanowią źródło problemu. Najczęściej są to: spironolakton – lek moczopędny; dioxin – stosowany w chorobach krążenia, cymetydyna – lek w chorobie wrzodowej. Również leki stosowane w celach dopingowych, wpływają niekorzystnie na gospodarkę hormonalną i mogą wywoływać opisywane schorzenie. W tej sytuacji nierzadko oprócz wysokiego poziomu estrogenów odnotowuje się także wysokie stężenie prolaktyny. Należy wtedy zastosować leczenie hamujące wydzielanie prolaktyny (np. bromergon), a następnie poddać pacjenta operacji. Istotny jest fakt wcześniejszego leczenia hamującego produkcję prolaktyny, ponieważ nawet po radykalnym zabiegu usunięcia tkanki gruczołowej, prolaktyna występująca w nadmiarze, wystymuluje ponownie tkankę gruczołową i problem powróci.

W przypadku nowotworów jądra i innych guzów hormonalnie czynnych, należy podjąć leczenie eliminujące te schorzenia. Kolejnym krokiem jest operacja usunięcia ginekomastii. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Chirurg przeprowadza cięcie, które pozostawia zwykle niewielką bliznę, zwykle wzdłuż brzegów brodawek piersiowych, w kształcie półksiężyca. Czasem przedłuża się cięcie ku bokowi. Po odpreparowaniu skóry, lekarz usuwa przerośnięty gruczoł. Pozostawiany zwykle jest dren w przestrzeni po usunięciu gruczołu oraz stosowany opatrunek uciskowy. Pacjent stosujący odpowiednie zalecenia lekarza już po upływie miesiąca może wrócić do uprawiania sportu.

W wywiadzie dla portalu urodaizdrowie.pl, dr Wojciech Rybak – chirurg, lekarz medycyny estetycznej, flebolog; zwraca uwagę na istotę ustalenia przyczyny ginekomastii gruczołowej, która warunkuje podjęcie odpowiedniego leczenia, ale również sygnalizuje możliwość występowania schorzenia bez uchwytnej przyczyny, tzw. idiopatyczna ginekomastia. Wówczas leczeniem z wybory jest zabieg i dalsza obserwacja.

Żródła: „Podstawy Chirurgii. Podręcznik dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii ogólnej” po red. J. Szmidta i J. Kużdżała, 2010; urodaizdrowie.pl

Comments are closed.

Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
 • Niezwykły rynek reklamy

  Niezwykły rynek reklamy

  Czy wyobrażamy sobie jeszcze prezentowanie produktów z wielu dziedzin naszej gospodarki, handlu, ofert bez bardzo sprawnie działającej reklamy? Obecnie ten dział rozwija się w bardzo szerokim zakresie, internetowe możliwości znacznie zwiększają popyt na rozwój tego właśnie działu. Reklama towarzyszy nam wszędzie, na każdym kroku, jej działanie to już nie tylko informacja odbiorcy o kolejnym pojawiającym …Read More »
 • Beletrystyka – literatura nie tylko dla rozrywki

  Beletrystyka – literatura nie tylko dla rozrywki

   Niektórzy uważają, że nie warto poświęcać czasu na czytanie książek łatwych i przyjemnych. Nic bardziej mylnego. Badania dowiodły, że czytanie każdej książki to rozwój, dobre emocje i pożyteczne wypełnienie wolnego czasu. W ofercie https://merlin.pl można znaleźć beletrystykę przeznaczoną dla młodszych i starszych, kobiet i dzieci, ceniących literaturę obyczajową, fantastykę, powieść sensacyjną czy klasyczny kryminał.Read More »
 • Supermarkety, a reklama

  Supermarkety, a reklama

  Dzisiejszy rynek zmienia się w bardzo szerokim zakresie, ważne staje się że powstające w większych i mniejszych miejscowościach markety, centra handlowe, czy galerie to doskonałe miejsce na pewne działanie budujące rozpoznawalność danych firm czy marek. Ważne staje się jednak pewne umiejętne dostosowanie zarówno reklam, jak i filmów reklamowych do potrzeb nowoczesnego odbiorcy, umiejętne działanie na …Read More »