Leczenie ginekomastii gruczołowej

Ginekomastia (łac. gynaecomastia) to powiększenie gruczołów sutkowych u chłopców lub mężczyzn. Schorzenie to może być jednostronne lub obustronne, a spowodowane jest nienowotworowym rozrostem tkanki gruczołowej, czasem z towarzyszącym rozrostem tkanki tłuszczowej.

Przyczyny powstania schorzenia są różnorodne, jednak u jego podłoża leży zaburzenie równowagi pomiędzy działaniem estrogenów i testosteronu na tkankę gruczołu (więcej o tym https://www.tourmedica.pl/blog/jak-powstaje-ginekomastia-gruczolowa/).. „Fizjologiczne” powiększenie sutka często występuje u niemowląt, jako reakcja na estrogeny matki, a także u chłopców w okresie pokwitania. W obu przypadkach problem samoistnie się wycofuje. U 30-40% dorosłych mężczyzn przerost sutka zwykle jest obustronny i wymaga leczenia.

Metody leczenia ginekomastii gruczołowej

W momencie zgłoszenia się pacjenta do lekarza najistotniejsze jest ustalenie przyczyny ginekomastii, a są one różnorodne. Począwszy od nadczynności tarczycy, chorób wątroby prowadzących do jej marskości, przewlekłej niewydolności nerek, zespołów paranowotworowych czy nowotworów jądra i innych guzów hormonalnie czynnych. Przez czynniki zewnętrzne jakimi są leki, nadmierne spożywanie piwa czy palenie marihuany.

Postępowanie w przypadku stwierdzenia ginekomastii obejmuje również odpowiednią diagnostykę. Zwykle oznacza to wykonanie panelu badań oceniających gospodarkę hormonalną oraz badanie obrazowe sutka, jakim jest ultrasonografia, ale również podstawowe badanie fizykalne pacjenta. Pozwala to wykluczyć m.in. podejrzenie guza sutka.

Jeżeli ginekomastia gruczołowa związana jest z występowaniem chorób wcześniej wymienionych, które maja podłoże hormonalne, wówczas należy podjąć odpowiednią farmakoterapię. W przypadku chorób, przebiegających z hipogonadyzmem, gdy ilość androgenów (męskich hormonów) jest niska, należy uzupełniać brakujący testosteron. W schorzeniach, przebiegających z nadmierną produkcją estrogenów (wyszczególniona wcześniej marskość wątroby, nadczynność tarczycy itd.) należy zastosować leki hamujące działanie i syntezę estrogenów (antyestrogeny), jakimi są tamoksifen czy danazol. Można również podawać analogi androgenów, które nie przekształcają się w estrogeny.

W przypadku ginekomastii polekowej pierwszym krokiem jest odstawienie leków, które stanowią źródło problemu. Najczęściej są to: spironolakton – lek moczopędny; dioxin – stosowany w chorobach krążenia, cymetydyna – lek w chorobie wrzodowej. Również leki stosowane w celach dopingowych, wpływają niekorzystnie na gospodarkę hormonalną i mogą wywoływać opisywane schorzenie. W tej sytuacji nierzadko oprócz wysokiego poziomu estrogenów odnotowuje się także wysokie stężenie prolaktyny. Należy wtedy zastosować leczenie hamujące wydzielanie prolaktyny (np. bromergon), a następnie poddać pacjenta operacji. Istotny jest fakt wcześniejszego leczenia hamującego produkcję prolaktyny, ponieważ nawet po radykalnym zabiegu usunięcia tkanki gruczołowej, prolaktyna występująca w nadmiarze, wystymuluje ponownie tkankę gruczołową i problem powróci.

W przypadku nowotworów jądra i innych guzów hormonalnie czynnych, należy podjąć leczenie eliminujące te schorzenia. Kolejnym krokiem jest operacja usunięcia ginekomastii. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Chirurg przeprowadza cięcie, które pozostawia zwykle niewielką bliznę, zwykle wzdłuż brzegów brodawek piersiowych, w kształcie półksiężyca. Czasem przedłuża się cięcie ku bokowi. Po odpreparowaniu skóry, lekarz usuwa przerośnięty gruczoł. Pozostawiany zwykle jest dren w przestrzeni po usunięciu gruczołu oraz stosowany opatrunek uciskowy. Pacjent stosujący odpowiednie zalecenia lekarza już po upływie miesiąca może wrócić do uprawiania sportu.

W wywiadzie dla portalu urodaizdrowie.pl, dr Wojciech Rybak – chirurg, lekarz medycyny estetycznej, flebolog; zwraca uwagę na istotę ustalenia przyczyny ginekomastii gruczołowej, która warunkuje podjęcie odpowiedniego leczenia, ale również sygnalizuje możliwość występowania schorzenia bez uchwytnej przyczyny, tzw. idiopatyczna ginekomastia. Wówczas leczeniem z wybory jest zabieg i dalsza obserwacja.

Żródła: „Podstawy Chirurgii. Podręcznik dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii ogólnej” po red. J. Szmidta i J. Kużdżała, 2010; urodaizdrowie.pl

Comments are closed.

Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
 • Kształtujące się wymagania

  Kształtujące się wymagania

  Kilka lat temu Polski rynek był miejscem dość specyficznie zamkniętym na międzynarodowe możliwości, obecnie pewne działania zmian, dostosowanie się do nowocześniejszych rynków sprawiają, że znacznie chętniej podejmujemy ryzyko działania, rozwijania własnych biznesów w szerokim zakresie. Nowoczesne możliwości to internet który staje się czynnikiem szczególnie ważnym dla milionów użytkowników, możliwość spędzania bardzo ciekawie czasu, ale także, …Read More »
 • Skuteczny wabik

  Skuteczny wabik

  Zadbanie o działania marketingowe jest ważne chociażby z tego względu, że pozwala na zdobycie dla firmy nowych klientów. Nie jest to takie proste ponieważ trzeba odgadnąć, uświadomić, wykreować i zaspokoić potrzeby klientów. Nie wszystko przecież może być ludziom potrzebne. Odpowiednie zaprezentowanie produktu. Zaciekawienie nim i sprawienie, że klient poczuje że bez niego nic już nie …Read More »
 • Zmieniające się wymagania rynkowe

  Zmieniające się wymagania rynkowe

  Nowoczesny świat, pokazuje nam jak wielkie możliwość zmieniają nasze życie, marketing staje się wyznacznikiem kształtujących się możliwości, rozwoju ofert które mają na celu dotarcie do klientów. Oczywiście strategie działania są bardzo różnorodne, zmieniają się nasze wymagania, ale także możliwości jakie zostają nam dane do pewnego dostosowania się do ciągle rosnących wymogów klientów. Konkurencyjność z jaką …Read More »