Leczenie ginekomastii gruczołowej

Ginekomastia (łac. gynaecomastia) to powiększenie gruczołów sutkowych u chłopców lub mężczyzn. Schorzenie to może być jednostronne lub obustronne, a spowodowane jest nienowotworowym rozrostem tkanki gruczołowej, czasem z towarzyszącym rozrostem tkanki tłuszczowej.

Przyczyny powstania schorzenia są różnorodne, jednak u jego podłoża leży zaburzenie równowagi pomiędzy działaniem estrogenów i testosteronu na tkankę gruczołu (więcej o tym https://www.tourmedica.pl/blog/jak-powstaje-ginekomastia-gruczolowa/).. „Fizjologiczne” powiększenie sutka często występuje u niemowląt, jako reakcja na estrogeny matki, a także u chłopców w okresie pokwitania. W obu przypadkach problem samoistnie się wycofuje. U 30-40% dorosłych mężczyzn przerost sutka zwykle jest obustronny i wymaga leczenia.

Metody leczenia ginekomastii gruczołowej

W momencie zgłoszenia się pacjenta do lekarza najistotniejsze jest ustalenie przyczyny ginekomastii, a są one różnorodne. Począwszy od nadczynności tarczycy, chorób wątroby prowadzących do jej marskości, przewlekłej niewydolności nerek, zespołów paranowotworowych czy nowotworów jądra i innych guzów hormonalnie czynnych. Przez czynniki zewnętrzne jakimi są leki, nadmierne spożywanie piwa czy palenie marihuany.

Postępowanie w przypadku stwierdzenia ginekomastii obejmuje również odpowiednią diagnostykę. Zwykle oznacza to wykonanie panelu badań oceniających gospodarkę hormonalną oraz badanie obrazowe sutka, jakim jest ultrasonografia, ale również podstawowe badanie fizykalne pacjenta. Pozwala to wykluczyć m.in. podejrzenie guza sutka.

Jeżeli ginekomastia gruczołowa związana jest z występowaniem chorób wcześniej wymienionych, które maja podłoże hormonalne, wówczas należy podjąć odpowiednią farmakoterapię. W przypadku chorób, przebiegających z hipogonadyzmem, gdy ilość androgenów (męskich hormonów) jest niska, należy uzupełniać brakujący testosteron. W schorzeniach, przebiegających z nadmierną produkcją estrogenów (wyszczególniona wcześniej marskość wątroby, nadczynność tarczycy itd.) należy zastosować leki hamujące działanie i syntezę estrogenów (antyestrogeny), jakimi są tamoksifen czy danazol. Można również podawać analogi androgenów, które nie przekształcają się w estrogeny.

W przypadku ginekomastii polekowej pierwszym krokiem jest odstawienie leków, które stanowią źródło problemu. Najczęściej są to: spironolakton – lek moczopędny; dioxin – stosowany w chorobach krążenia, cymetydyna – lek w chorobie wrzodowej. Również leki stosowane w celach dopingowych, wpływają niekorzystnie na gospodarkę hormonalną i mogą wywoływać opisywane schorzenie. W tej sytuacji nierzadko oprócz wysokiego poziomu estrogenów odnotowuje się także wysokie stężenie prolaktyny. Należy wtedy zastosować leczenie hamujące wydzielanie prolaktyny (np. bromergon), a następnie poddać pacjenta operacji. Istotny jest fakt wcześniejszego leczenia hamującego produkcję prolaktyny, ponieważ nawet po radykalnym zabiegu usunięcia tkanki gruczołowej, prolaktyna występująca w nadmiarze, wystymuluje ponownie tkankę gruczołową i problem powróci.

W przypadku nowotworów jądra i innych guzów hormonalnie czynnych, należy podjąć leczenie eliminujące te schorzenia. Kolejnym krokiem jest operacja usunięcia ginekomastii. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Chirurg przeprowadza cięcie, które pozostawia zwykle niewielką bliznę, zwykle wzdłuż brzegów brodawek piersiowych, w kształcie półksiężyca. Czasem przedłuża się cięcie ku bokowi. Po odpreparowaniu skóry, lekarz usuwa przerośnięty gruczoł. Pozostawiany zwykle jest dren w przestrzeni po usunięciu gruczołu oraz stosowany opatrunek uciskowy. Pacjent stosujący odpowiednie zalecenia lekarza już po upływie miesiąca może wrócić do uprawiania sportu.

W wywiadzie dla portalu urodaizdrowie.pl, dr Wojciech Rybak – chirurg, lekarz medycyny estetycznej, flebolog; zwraca uwagę na istotę ustalenia przyczyny ginekomastii gruczołowej, która warunkuje podjęcie odpowiedniego leczenia, ale również sygnalizuje możliwość występowania schorzenia bez uchwytnej przyczyny, tzw. idiopatyczna ginekomastia. Wówczas leczeniem z wybory jest zabieg i dalsza obserwacja.

Żródła: „Podstawy Chirurgii. Podręcznik dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii ogólnej” po red. J. Szmidta i J. Kużdżała, 2010; urodaizdrowie.pl

Comments are closed.

Lipiec 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
 • Importowane płytki hiszpańskie jako alternatywa dla rodzimych płytek

  Importowane płytki hiszpańskie jako alternatywa dla rodzimych płytek

  Różnego rodzaju płytki hiszpańskie mogą być importowane z zagranicy. Wówczas ich ceny uzależnione są od cen panujących na zachodnich rynkach co może być bardziej lub mniej korzystne. Oczywiście w momencie, gdy udaje się znaleźć płytki hiszpańskie sprzedawane po najlepszych cenach mogą one stanowić bardzo dobrą alternatywę dla rodzimych płytek.Read More »
 • Cyber świat, a marketing

  Cyber świat, a marketing

  Świat z jakim obecnie mamy styczność, uświadamia nam pewne zmiany jakie kształtują nasze wymagania, możliwości czy kierunek zmian, Internet staje się jednym z mediów które wpływają na nasze życie, dlatego też wiele firm swoje działania przenosi właśnie na tą wirtualną rzeczywistość, ważne staje się jednak pewne wpasowanie się w nowoczesne działania, kształtowanie swojej bardzo mocnej …Read More »
 • Działania marketingowe

  Działania marketingowe

  Działania marketingowe mają pomóc odnieść sukces oferowanym przez przedsiębiorstwo produktom oraz usługom. Przede wszystkim należy określić możliwości rynkowe. Zaspokojenie potrzeb klientów sprawi, że produkt okaże się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście nie jest to takie proste. potrzeba przeprowadzić badania rynkowe, ankiety i otrzymamy odpowiedź czego na rynku brakuje i jak daną lukę możemy zapełnić. Należy pamiętać, …Read More »